Zmizelé město – po stopách zapomenuté historie Frýdku-Místku

Nový projekt dvou Frýdecko-Místeckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město se slavnostně představí v pátek 11. října 2019 v 16:00 v ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280 ve Frýdku-Místku.

Záměrem obou autorů je vytvořit fyzickou síť bodů – cedulí, které budou připomínat pozapomenutou histori města Frýdku-Místku. U každého objektu bude rovněž krátký popis s odkazem na webovou stránku, kde si může zájemce přečíst podrobné informace. Tato otevřená platforma by se měla postupně rozrůstat o další místa.

"Chtěli bychom připomenout důležité, ale často opomíjené milníky několika generací lidí spojených s naším městem. Cítíme potřebu vyjádřit se k naší minulosti, která nebyla často růžová," říká jeden z autorů projektu Jaroslav Kocinec.

První zastavení Zmizelého města odkazuje na židovské památky a stojí symbolicky jen pár desítek metrů od místa, kde byla v noci z 13. na 14. června roku 1939 vypálena židovská synagoga. Je až s podivem, že k dnešnímu dni neexistuje ani jeden důstojný pomník, který by tuto nešťastnou událost připomínal. Právě tuto skutečnost se snaží autoři projektu napravit. V pátek 11. října 2019 v 16 hodin bude odhalena železná cedule s pořadovým číslem jedna.

"V nejbližší době se mapa rozroste o připomínku Adolfa Landsbergera - jednoho ze zakladatelů textilního průmyslu ve Frýdku a Místku nebo připomene osobnost architekta Jaroslava Čermáka, který byl v poválečných dnech roku 1945 za nejasných okolností brutálně ubit lopatou," přibližuje další plány druhý z autorů fotograf Lukáš Horký, který je zároveň autorem originálního provedení vizuální podoby celého projektu.

Lukáš Horký je v prvé řadě fotograf, který pracuje na celé řadě dokumentárních cyklů. Dlouhodobě dokumentuje proměny města Frýdku-Místku. Pracuje s fotografií, vizuálním uměním, grafikou a videem a je také hudebník ve formaci Downbelow. V současné době je doktorandem na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

www.lukashorky.cz